Forming Technologies (FTI®), Hexagon Grup firması olup sac metal parçaların proses ve kalıp tasarımı ile maliyet ve fizibilite analizine yönelik yazılımlar geliştirmektedir. FTI®; otomotive, havacılık, elektronik ve beyaz eşya sektöründeki bir çok OEM ve tedarikçi firmanın yeni ürün devreye alma süresini kısaltma ve maliyet azaltma çalışmalarına destek vermektedir.

FormingSuite, sac metal şekillendirme proses tasarımındaki dört ana süreç kapsamında kullanılabilecek bir analiz programıdır.

  • Maliyet hesaplama
  • Parça tasarımı
  • Proses planlama
  • Kalıp tasarımı


Maliyet hesaplama
“COSTOPTIMIZER” modülü ile açınım ve kesme şablonu oluşturup maliyet hesaplaması yapılabilir. Ayrıca maliyeti düşürmek için parça üzerinde yapılabilecek değişikler hızlı bir şekilde analiz edilebilir. Bu modül; teklif hazırlama, satın alma, planlama ve üretim maliyeti hesaplama süreçlerinde kullanılmak üzere geliştirilmiştir.

Parça tasarımı
“FASTFORM Advanced” modülü ile proses ve kalıp tasarımları hızlı bir şekilde analiz edilerek parça üzerindeki olası hatalar tasarım sürecinin başında belirlenebilir. Yapılan analizlerde kalıp geometrisi, malzeme özellikleri, sürtünme, pot baskı kuvveti ve süzdürme çubuklarının etkisi hesaplamalara dahil edilmektedir.

Proses planlama
“ProcessPlanner” ile parça üzerindeki formlar, flanşlar, delikler ve kesme hatlarına bağlı olarak üretim planı oluşturulabilir ve sonuçlar rapor formatında çıkarılabilir. Hazırlanan üretim planında operasyonların sırası ve her operasyonda yapılacak işlemlerin detayları tasarımcı tarafından belirlenebilir. Hazırlanan proses planına göre tüm proses ve kalıp maliyetleri otomatik olarak hesaplanır ve maliyet raporu hazırlanır.


Kalıp tasarımı
“Sculptured Die Face” modülü ile kalıp üzerindeki formlama ve geçiş yüzeyleri hızlı ve kolay şekilde oluşturulabilir ve bu yüzeyler şekillendirme analizlerinde kullanılabilir.

“FASTINCREMENTAL” modülü ile sonlu elemanlar yöntemi kullanılarak sac parçalar için detaylı şekillendirme simülasyonları yapılabilir. Hazır şablonlar ile analiz modelleri hızlı bir şekilde oluşturularak açınım optimizasyonu ve form verme analizleri gerçekleştirilebilir.

“FASTFORM Multistage", özel hibrid çözüm yöntemi ile (Finite Increment Technology), çoklu operasyon yapılan saç şekillendirme proseslerindeki açınımlar hassas bir şekilde hesaplanır. Özel olarak geliştirilen bu çözüm yönteminde malzeme deformasyonu geriye doğru takip edilip açınım hesaplanırken son üründeki gerilme ve gerinimler aynı anda hesaplanabilir.

Bu sitede çerezler kullanır. Siteyi kullanmaya devam ederseniz, çerez kullanımını kabul etmiş olursunuz. Daha fazla bilgi için tıklayınız.