NETFORM Mühendislik Makina Metal Ltd. Şti.
Site Haritası English

STRECON® Sarmal Kalıp Şeridi


Sarmal Kalıp Teknolojisi


STRECON® Basic


STRECON® Lean


STRECON® E+


STRECON® Axi-Fit

STRECON® Sarmal Dövme Kalıpları

Dövme kalıplarının performansına en çok etki eden faktörlerin başında sıkı geçirme sonucu elde edilen öngerilme gelmektedir. Bu amaçla kullanılan tekli, ikili ya da üçlü sıkıştırma çemberleri ile çelik ya da tungsten karpit (WC) kalıp çekirdeği sıkıştırılarak çekme gerilmelerini mümkün olan en düşük seviyede tutmak amaçlanır. Fakat sıkıştırma çemberi malzemesi olarak kullanılan çeliklerin düşük akma gerilmeleri sebebiyle elde edilen öngerilme çoğu durumda yetersiz kalmakta ve düşük adetlerde kalıpların kırılmasına sebep olmaktadır.

STRECON® Sarmal Dövme Kalıpları, yüksek akma gerilmesine sahip çelik şeritlerin sarılması ile üretilip, normal sıkıştırma çemberlerine göre 2 kat daha dayanıklıdır.

 

Sarmal Kalıp Teknolojisi
STRECON® Dövme Kalıpları 0.1mm kalınlığında yüksek çekme dayınımına sahip çelik şeridin silindirik bir sarma çekirdeği etrafına özel bir teknik ile sarılması ile üretilir. Normal sıkıştırma çemberlerinin yapıldığı çelik malzemelerin ortalama akma gerilmesi yaklaşık 1200MPa iken STRECON’un kullandığı çelik şeritlerin akma gerilmesi 2000MPa’ın üzerindedir.

 

Buna ek olarak normal sıkıştırma çemberlerinin sadece en iç kısmında malzeme tam kapasite ile kullanılırken STRECON® sarmal kalıplarının tüm katmanları çelik şeridin akma sınırına kadar kullanılır. Bu da normal sıkıştırma çemberlerine kıyasla %100’e varan dayanım arttırımı sağlar. Bir başka deyişle STRECON® sarmal kalıplarının dayanımı yüzlerce sıkıştırma çemberinin üst üste geçirilmesiyle elde edilecek dayanıma eşittir.

 

STRECON® Kalıp Çeşitleri

 • STRECON® Basic
 • STRECON® Lean
 • STRECON® E+
 • STRECON® Axi-Fit
 • STRECON® Vari-Fit
 • STRECON® Dyna-Fit

 • STRECON® Basic

  Normal sıkıştırma çemberlerine için direk alternatif çözüm. Kalıp dayanımı, kalıp boyutlarına bağlı olarak %50 ile %100 arasında değişen miktarda arttırılabilir. Sıkıştırma oranı %1.2 seviyesine kadar çıkarılabilir fakat kalıp çekirdeğinin sıkıştırma dayanımını aşmamak için genelde %0.6 - %1.0 aralığında kullanılır. Normal şartlar altında en az 50 adet kalıp çekirdeği takıp çıkarılabilir ve iç çapında herhangi bir genişleme gerçekleşmez.

   

  STRECON® Lean
  STRECON® Basic ile benzer özelliklere sahip olsa da basitleştirilmiş tasarım ve farklı malzeme özellikleri sebebiyle STRECON® Basic’e oranla yaklaşık %30 daha ucuzdur. Tek ve çift sıkıştırma çemberi için en hesaplı alternatiftir.

   

  STRECON® E+
  Tungsten karpitten yapılma sarmal çekirdeği sayesinde esneme dayanımı normal sıkıştırma çemberlerinin yaklaşık iki katıdır (~400GPa). Bu sayede kalıp esnemeleri %30 oranında azaltılabilir.

   

  STRECON® Axi-Fit
  Radyal öngerilmenin yanı sıra kalıplara eksenel yönde de öngerilme uygulanmasını gerektiren uygulamalar için geliştirilmiştir. Özellikle parçalı kalıplar ve radyal kırılmaların görüldüğü kalıplar için en uygun çözümdür.

   

  STRECON® Vari-Fit
  Çok düşük toleranslı parçaların üretilmesinde kalıp iç çapının 0.01 – 0.02mm’lik aralıklarla hassas bir şekilde ayarlanmasına izin veren bir tasarıma sahiptir.

   

  STRECON® Dyna-Fit
  STRECON® Vari-Fit kalıplarının devamı niteliğinde olan bu kalıp teknolojisi ile üretim sırasında aktif bir şekilde açıp kapanarak hassas parçaların sıfır kuvvet ile kalıptan çıkarılmasına olanak tanır.


  Broşür için tıklayınız (İngilizce)

  Kız oyunları
  Linkedin netform metal youtube netform metal twitter netform metal

  Her hakkı NETFORM Mühendislik Makina Metal Ltd. Sti. ye aittir © 2018    Kullanım Şartları    Gizlilik